Reklama
 
Blog | Patrik Joura

Kritickým myšlením k politickým slibům I.

Existuje krásné, až osvěžující zamyšlení o politice a je jím způsob kritického, logického přístupu k politickým slibům. Moje snoubenka mě požádala, abych ji jednoduše vysvětlil, jak se má vlastně v politických slibech sama vyznat, když jich je tolik a přes svůj vlastní program nestíhá sledovat, který se plní. Navrhnul jsem jí kritický pohled, tedy pohled, který se na slib snaží dívat z pohledu několika jednoduchých faktorů a pokud možno bez zkreslujících emocí. Zde začnu tím prvním.
Politické sliby jsou zpravidla zjednodušené, obzvláště v dnešní době, kdy každá reklamní agentura se cítí světová, protože objevila, že běžný konzument reklamy již nereaguje na dlouhé texty ani vysvětlování, ale potřebuje slyšet jen úderná hesla, která musí vyvolat instantní emoce. Místo vysvětlení problematiky se nám, spotřebitelům, dostává jen zkratkovitého slibu nebo hesla. Domnívám se, že tento trend je trendem, který vlastně pohrdá lidskou inteligencí a vůbec to, že tento „nový“ typ reklamy, jako její konzumenti přijímáme, je naše vlastní ostuda. V nejlepším případě by mohlo vzniknout hnutí na obranu inteligence spotřebitele, které by žádalo v reklamě dostatek relevantních informací. A stejně tak bychom to měli žádat od politiků, kterým ty stejné reklamní agentury říkají totéž.
Jádro kritického myšlení směrem k politikovi, či politice pak je, dle mého, v tom, že kriticky musím v první řadě přistoupit k tomu politikovi, kterého rád mám a je mi sympatický, zde totiž bude docházet k mému vlastnímu nekritickému úsudku, prostě proto, že paní Nováčková, která volí pana Petra Fialu, a má pana Fialu ráda, může mít sníženou míru kritického přemýšlení vůči panu Fialovi a tak vše, co udělá špatně nebo dobře už hodnotí přes tento vnitřní filtr. To špatné možná ani není nebo to na něho někdo vymyslel a to dobré je tím větší (pan Fiala zde slouží jen jako příklad). Stejně tak ale může pan Nováček trvat na Pirátech, protože oni jsou prostě pro svobodu internetu, jako on sám a už se nezamyslí nad ostatními částmi jejich programu nebo nad způsobem jeho prosazování, který je deklarován chováním strany jako celku na veřejnosti a nad výroky jejich představitelů. (I Piráti mi slouží jen jako příklad, nikoli exemplární).
Když myšlenku „mělkého“ přemýšlení rozvedu dále, možná, že uvidím, že stranu mohu volit například kvůli osobnosti předsedy, který se mi líbí a třeba má i pro mě sympatický vzhled a názor, opomenu se ale pak zamyslet nad ostatními lidmi, kteří, pokud stranu budu volit, mohou společně s ním být součástí establishmentu, který jsem já sám zvolil. A zde přichází velmi důležitý moment, protože nám může začít docházet, odkud se vlastně bere skepse, nebo chcete-li znechucenost politiky a politikou. Jedno z míst, odkud se bere, jsme tedy bezpochyby my sami, nebo lépe řečeno, náš nekritický způsob myšlení.
Řešením je pak vnitřně poodstoupit a podívat se na věc z pohledu nezúčastněného pozorovatele a prostě se vnitře od sympatií, ale i nesympatií oprostit. Když tohle dokážeme, věřím, že dokážeme do určité míry předcházet situaci, že zvolíme vlastně někoho, nebo něco, co ve skutečnosti nechceme. A když to neuděláme a nebo se o to alespoň nepokusíme, je to totéž, jako kdybychom si koupili výrobek podpořený reklamou, u které se nám líbí její vtip, ale o produktu nám toho moc neříká, jen na základě této reklamy a pak doufáme, že to dobře dopadne. Kdo by takto jednal, neváhali bychom ho označit za smělce. Na místě je tedy zeptat se, zda tento reklamní trik platí i pro mě a možná volím, či dokonce hájím někoho, kdo mi byl vlastně dodán reklamou zacílenou na můj v přehršli informací reagující mozek. Na závěr dodám, že jsem mojí drahé polovičce neřekl, koho by měla volit, na to si jí příliš vážím, namísto toho, jsem ji navrhnul, aby si před volbou krásně a dlouze kriticky zapřemýšlela a podpořil ji větou, že navzdory tomu, co jí svoji zkratkovitostí, mezi řádky, reklamy na politiku říkají, na to stoprocentně má.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama